Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Partnerzy

Konkurs WWW - www.forumweb.pl :: 3 MIEJSCE (2009.01)
Konkurs stron www - www.koniecznocity.info

Poddziały

Borysów - informacje ogólne.

 • Województwo:
 • Powiat:
 • Gmina:
 • Powierzchnia:
 • Liczba mieszkańców:
 • Kod pocztowy:
 • Strefa numeracyjna:
 • Tablice rejestracyjne:
 • Sołtys:
 • lubelskie
 • puławski
 • Żyrzyn
 • 717 ha
 • 510
 • 24-103 Żyrzyn
 • 81
 • LPU
 • Marcin Feldman

Położenie.

Borysów leży w zachodniej części gminy Żyrzyn w powiecie puławskim w województwie lubelskim. Graniczy z gruntami Jaworowa, lasami Nadleśnictwa oraz z Bałtowem. Przez północne tereny wsi przepływa potok Duży Pioter (potocznie zwany Kosmów) o wodzie okresowej.

Trochę historii.

Borysów powstał nad małym potoczkiem w środkowym jego biegu najpóźniej w drugiej połowie XVI wieku, możliwe, że i wcześniej, ale brak jest potwierdzających dokumentów. Najprawdopodobniej nazwa Borysów wywodzi się od jednego z pierwszych osadników - Borysa wywodzącego się z ludności ruskiej, która od 981 roku przemierzała tereny położone między Wieprzem a Bugiem.

W 1451 r. Borysów występuje w źródłach jako wieś szlachecka należąca do parafii Konińska Wola (Końskowola). Dziedzicem tych obszarów był Piotr Nieprzecki. Być może, że nazwisko tego właściciela pochodzi od wsi Niebrzegów, która ze względów na swe nadrzeczne położenie nad Wieprzem i lekkie gleby była wcześnie zasiedlona.

W sąsiedztwie wsi istniał folwark właścicieli dóbr Żyrzyn. Który w późniejszych czasach był własnością jezuitów. Po przegranej bitwie Stefana Czarnieckiego z wojskami szwedzkimi, najeźdźcy spalili folwark.

Borysów został przyłączony do gminy Żyrzyn w XIX w. a do parafii został przyłączony w XX w.

W 1910r. wybuchł pożar, który zniszczył całą wieś. Po pożarze mieszkańcy zrezygnowali z zabudowy nad potokiem i budowali się przy głównym trakcie Żyrzyn-Gołąb po obu stronach drogi.

Po pierwszej wojnie światowej uruchomiona została jednoklasowa szkoła powszechna. Wkrótce po uruchomieniu szkoły jednoklasowej zbudowana została jako pierwsza w gminie Żyrzyn droga bita. Dwa lata później(1928r.) została zbudowana w czynie społecznym drewniana szkoła istniejąca do dzisiaj(obecnie zamknięta). W 1931 r. utworzona została Ochotnicza Straż Pożarna, a dwa lata później została wybudowana drewniana remiza strażacka.

W okresie międzywojennym w Borysowie istniały dwa sklepy prywatne, a w styczniu 1939 r. zorganizowana została Spółdzielnia Spożywców Nadzieja.

Obecnie w Borysowie istnieje Koło Gospodyń, dom Strażaka, Sklep Gminnej Spółdzielni, Firma Dachmet i jeden prywatny sklep. Aktualnie Borysów zajmuje 717ha i liczy 510 mieszkańców.

Wczasy w Borysowie.

Wakacje to wspaniała okazja, aby gdzieś wyjechać. Nie trać czasu na dalekie podróże - przyjedź do nas. Świeże leśne powietrze, wycieczki piesze i rowerowe szlakami turystycznymi przez Rezerwat Piskory, spotkania z rodziną i wiele innych ciekawych rzeczy. By pokazać wam, że warto odwiedzić Borysów podczas wakacji przygotowałem mały spis rzeczy, które można robić podczas wakacji i ciekawych miejsc, które warte są odwiedzenia:

Rezerwat Przyrody Piskory:
Jezioro Piskory to miejsce, gdzie gatunków ptaków zamieszkałych na tym terenie nie da się policzyć na palcach rąk i nóg. Jest to miejsce tak obfite w gatunki zwierząt i roślin, że jest dla przyrodników odpowiednim miejscem do obserwacji. Spotkać tu można bąka, bielika, błotniaka stawowego, myszołowa, orlika krzykliwego, zielonkę, rybitwę białoskrzydłą a także bobry, sarny, jelenie łosie, dziki i wiele innych zwierząt. Oprócz fauny na Piskorach występuje bogata flora, którą również warto obejrzeć. Lęgi wywodzą tu także żurawie i gęsi gęgawe, a w pobliskich olsach - puchacz.

Ferma strusi:
Zapewne nie każdy wie, że w Borysowie znajduje się ferma strusi, nie ma ich, co prawda dużo, bo właściciele trzymają tylko kilka okazów, lecz jest to ciekawa atrakcja turystyczna. Z tego, co wiem właściciele za obejrzenie strusi nie pobierają żadnych opłat, więc warto pójść i zobaczyć.

Ciekawe wakacyjne zajęcia w Borysowie.
Łów ryb ze stawu znajdującego się koło Remizy OSP Borysów, co prawda woda nie jest za czysta, ale to chyba nie przeszkadza w łowieniu ryb dla rekreacji.

Spacer po okolicznych lasach, i przy okazji ze zbiorem smacznych jagód a w późniejszym czasie jeżyn.

Ognisko z przyjaciółmi na specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, na końcu Borysowa przy leśniczówce.

Albo po prostu towarzystwo rodziny, czy znajomych.

Wiem, że to nie są super atrakcje i nie jest ich wiele, ale warto uatrakcyjnić sobie pobyt u rodziny mieszkającej w pobliżu. Więc, życzę miłych wakacji. Zdjęcia tych miejsc możesz zobaczyć w galerii a położenie na mapie

Borysow.cba.pl - 2007-2012
statystyka